රාවනා CMS 1.0 ලඟදීම……

0

Posted by chanakalin | Posted in Uncategorized | Posted on 11-01-2011

කට්ටිය දන්නවනෙ මම එකපාරක් CMS එකක් කරා කියල. ඒක මගෙ අදහසේ හැටියටනම් ෆුල් අසාර්ථකයි. මොකද පේජ් එකක ආටිකල් එකක් කරද්දි ඒකෙ ආටිකල් එක හැදෙන්නෙ CSS අගයන් වෙනස් වෙලා. උදාහරණයක් විදිහට ඉමේජ් එකක් ගත්තොත් ඒක පේජ් එකේ මැදතියනවනම් පේජ් එක මැදින් තියවෙන්නෙ CSS අගයන් වෙනස් වීමකින්.  මේ ක්‍රමය නිසා පේජ් එක ලෝඩ් වෙන්න ගොඩක් වෙලා යනව. වෙන එකක් තියා මගෙ කම්පියුටරේ Apache වලින් හදාගත්ත වර්චුවල් සර්වරේ දුවද්දිත් මාර ස්ලෝව්. ආයෙ Applications ලියන්න හදපු  Interface එකත් වෙනස් කරනව. කලින් වර්ෂන් එකේ තිබුන Interface එකේ රාවනා හදපු මටවත් වැඩක් කරගන්න බෑ. ඒකෙන් උනේ අපේ ඉස්කෝලෙට වෙබ් සයිට් එකක් අද වෙනකම්ම නැති උන එක විතරයි. Java Applet, Flash Movies දාගන්නනම් කලින්පාරටත් වඩා ලේසි කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනව. දැනට කරනයන්නෙ ඒ හරිය.

මම මේක හදන්න මෙච්චරම ට්‍රයි කරන්නෙ ඇයි දන්නවද ? රාවනා alfa එක 27 දෙනෙක් ඩවුන්ලෝඩ් කරල තිබුන නිසා. ඒ අයට මම හින්ද, මගෙ ප්‍රෝග්‍රැමින් දෝශ හින්ද විඳින්න වෙච්ච වදේට මමම විසඳුමක් දෙන්නත් ඕනෙනෙ.

හැබැයි මේකෙ විශේෂත්වෙ template එක අපිම හදාගන්න ඕනෙ. පිටින් ඉන්ස්ටෝල් කරන්න බෑ. මෙකෙන් ඉලක්ක කරන්නෙ පාසල් වෙබ් අඩවි නිසා ඉස්කෝල වල අයට ටෙම්ප්ලේට් එකක් හදාගන්න පුළුවන්නෙ. අනික උදව්වක් ඉල්ලුවම බෑ කියන සිරිත අපේ ගොඩ දෙනෙක් ගාව නෑනෙ 😉  ඒත් ඒ  ගුණාංගය ඉදිරි වර්ශන් එකකදි දෙන්න බලාපොරොත්තු වෙනව. ටික ටික නැගිටින්න ඕනෙනෙ නේද ?

 

Write a comment